18 Apr 2020
April 18, 2020

تاثیر الکل در بدن

0 Comment

سی ثانیه بعد از اولین جرعه ای که نوشیدید، الکل به مغز شما وارد می شود. این الکل، باعث کاهش مواد شیمیایی و مسیر هایی می شود که سلول های مغز شما برای ارسال پیام ها استفاده می کنند، خلق و خوی شما را تغییر می دهد، رفلکس های شما را کند می کند و تعادل شما را از بین می برد. شما همچنین نمی توانید به درستی فکر کنید و ممکن است بعدا به یاد نیاورید، زیرا شما در تلاش برای ذخیره چیزهایی در حافظه بلند مدت خواهید بود که به دلیل کاهش مسیر و مواد شیمیایی مغز برای ارسال پیام، بعد ها به خاطر آورده نمی شوند.

1- مغز شما منقبض شده و کوچک می شود اگر به میزان زیاد و طولانی مدت بنوشید، مشروب می تواند بر چگونگی کارکرد مغز شما اثر بگذارد. سلول های آن شروع به تغییر کرده و حتی کوچک تر می شوند. در واقع، الکل زیاد، می تواند مغز شما را کوچک کند. و این تاثیر بزرگی بر توانایی شما در فکر کردن، یادگیری و به یاد آوردن چیزها خواهد داشت. همچنین می تواند باعث شود که ثابت نگه داشتن دمای بدن و کنترل کردن حرکاتتان برای شما سخت تر شود.

2- آیا به شما کمک می کند تا بخوابید؟ اثر آهسته الکل بر روی مغز شما می تواند باعث خواب آلودگی شما شود؛ بنابراین شما ممکن است به سادگی به چرت زدن بیفتید. اما شما به خوبی نخواهید خوابید. بدن شما الکل را در طول شب پردازش می کند. هنگامی که اثرات آن از بین برود، آن وقت، شما را با از این پهلو به آن پهلو شدن و  غلتیدن رها خواهد کرد. شما خواب خوب REM را که بدن شما برای بازسازی به آن نیاز دارد، دریافت نمی کنید، و به احتمال زیاد کابوس و رویا های واضح دارید. شما احتمالا برای بیداری و رفتن به سمت دستشویی، سفر زیادی در طی شب خواهید داشت.

3- اسید معده زیاد مشروب موجب تخریب پوشش معده شما شده و باعث جریان پیدا کردن شیره گوارشی شما میشود. هنگامی که اسید و الکل به اندازه کافی در معده شما تولید و ترکیب شوند، شما احساس تهوع کرده و ممکن است به ناگهان استفراغ کنید. یک سال نوشیدن سنگین می تواند باعث زخم های دردناک ناشی از زخم معده شما شود. از طرفی، سطح بالای شیره گوارشی باعث می شود تا احساس گرسنگی نداشته باشید. این یکی از دلایلی است که باعث می شود تا افرادی که عادت به نوشیدن مداوم الکل دارند، اغلب همه مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت نمی کنند.

4- اسهال و سوزش سر دل روده کوچک و کولون شما نیز تحریک می شود. الکل باعث ازبین رفتن سرعت حرکات طبیعی این دو عضو برای حرکت غذا از طریق آنها می شود. به همین دلیل است که نوشیدن سخت می تواند منجر به اسهال شود، که می تواند به یک مشکل بلند مدت تبدیل شود. همچنین احتمال سوزش سر دل را افزایش می دهد؛ الکل، باعث شل شدن عضله ای می شود که اسید را خارج از مری شما (لوله ای که دهان و معده شما را متصل می کند)نگه می دارد.

5- چرا شما مجبور به ادرار کردن هستید … باز هم؟ مغز شما باعث ایجاد یک هورمون می شود که کلیه های شما را از تولید بیش از حد ادرار باز می دارد. اما وقتی که الکل شروع به عملیات خود می کند، به مغز شما می گوید دست نگه دار! این بدان معنی است که شما باید بیشتر به دستشویی بروید که می تواند باعث کم آبی بدن شما شود. هنگامی که برای سال ها نوشیدن بیش از حد را ادامه بدهید، این کار اضافی و اثرات سمی الکل می تواند کارکرد کلیه شما را کم کند.

6- گام هایی به سمت اختلال کبد کبد شما تقریبا تمام الکلی را که می نوشید، تجزیه می کند. در این فرایند، به سموم زیادی رسیدگی می کند. با گذشت زمان، نوشیدن سنگین باعث می شود که کبد چرب شده و باعث ضخیم ترشدن و تولید بافت فیبری در آن شود؛ و این باعث محدود شدن جریان خون به آن می شود، بنابراین سلول های کبدی آنچه را که برای زنده ماندن نیاز دارند، نمی گیرند. در نتیجه ، کبد زخمی می شود و کار خوب خود را متوقف می کند؛ یک بیماری که به نام سیروز شناخته می شود.

7- آسیب پانکراس و دیابت به طور معمول، این ارگان، باعث تولید انسولین و سایر مواد شیمیایی می شود که به سیستم گوارشی شما، کمک می کند تا غذا را هضم کند. اما مشروبات الکلی این فرآیند را مسدود می سازند. مواد شیمیایی درون لوزالمعده باقی می مانند و همراه با سمومی که از الکل ناشی می شود، آنها باعث التهاب این ارگان می شوند، که می تواند منجر به آسیب جدی شود. پس از گذشت سال ها، بدان معنی است که شما قادر نخواهید بود انسولین مورد نیاز خود را بسازید، که می تواند به دیابت منجر شود. این باعث می شود احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان پانکراس نیز داشته باشید.

8- خماری چیست؟ این طعم پنبه در دهان مانده صبح روز بعد، تصادفی نیست. الکل شما را کم آب می کند و رگ های خونی را در بدن و مغز شما گسترده می کند. این باعث سردرد شما می شود. معده شما می خواهد سموم و اسید را از بین ببرد، که باعث تهوع و استفراغ می شود. و چون کبد شما به مقدار زیادی مشغول پردازش الکل بوده، به اندازه کافی قند را وارد خون شما نمی کند،و باعث ضعف و تلو تلو خوردن شما می شود.

9- اثرات الکل بر قلب یک شب نوشیدن الکل ممکن است سیگنال های الکتریکی را که ریتم قلب شما را پایدار نگه می دارد، تحمل کند. اما اگر این کار را برای سال ها انجام دهید، می توانید این تغییرات را دائمی کنید. الکل به معنای واقعی کلمه می تواند قلب شما را از بین ببرد. با گذشت زمان، مانند یک باند لاستیکی قدیمی، عضلات قلب را از کشش و تپش می اندازد،. همچنین قلب نمی تواند خون را به خوبی پمپ کند و این باعث می شود تا هر قسمت از بدن شما تحت تاثیر قرار گیرد.

10- تغییر در درجه حرارت بدن الکل رگ های خونی شما را افزایش می دهد و جریان خون بیشتری را به پوست شما می رساند. این باعث می شود که شما سرخ شده و احساس گرمی وبرشته شدن کنید؛ اما نه برای مدت طولانی. گرما از طریق این خون اضافی، به خارج از بدن شما رفته و دمای بدن شما کاهش می یابد. از سوی دیگر، نوشیدن الکل طولانی مدت و سنگین، باعث افزایش فشار خون شما می شود. این کار باعث می شود که بدن شما هورمون استرس را که باعث می شود تا رگ های خونی محدود شوند، کاهش دهد؛ بنابراین قلب شما باید سخت تر پمپاژ انجام دهد تا خون را با فشار بیشتری پمپ کند.